
Pracuje sa v skupine min. 8 účastníkov a rieši sa postupne 5 - 6 konkrétnych problémov. Sú dve kategórie zúčastnených – s vlastným rozostavením a bez vlastného rozostavenia. Účastníci s vlastným rozostavením ( klienti) si teda dopredu objednajú vlastné rozostavenie za účelom riešenia svojho problému/zákazky.
Pri rozostavení rodinného systému si klient vyberie medzi ostatnými prítomnými predstaviteľov zastupujúcich členov svojej rodiny, vrátane seba. Nie sú to naozajstní príbuzní, ich prítomnosť nie je potrebná. V miestnosti ich potom vzájomne rozostaví tak, ako to zodpovedá jeho vnútorným pocitom. Zaujímavý fenomén, ktorý sa udeje, je to, že zástupcovia začnú mať veľmi podobné pocity a myšlienky, ako skutoční členovia rodiny. Nevie sa presne prečo, odkazuje sa na teóriu morfogenetických polí alebo bunečnej pamäti spojenej s našou DNA. Aj keď niektoré reakcie nie sú úplne historicky presné, prekvapujúco poskytujú informácie, vďaka ktorým je možné odhaliť zapletenia a bloky v rodinnom systéme a ktoré vedú ku konštruktívnemu riešeniu pre klienta .
Niektoré informácie sú získavané pomocou svalového testu z poľa klienta. Rodinné konštelácie pracujúce so svalovým testom majú jemnejší priebeh, nakoľko inteligencia tela klienta vie, kam je klient schopný v danom období ísť, ale sú rovnako účinné, ako klasické rozostavenia. Autormi tohoto prístupu sú Rakúšania Dr. Arnold Polivka a Eva Polivka.